VARTA LONGLIFE MAX POWER AAA

VARTA LONGLIFE MAX POWER AAA
- Precise energy for high-tech devices, e.g. game controllers, digital cameras, blood pressure monitor etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- “Made in Germany” as the proof of origin on the blister front of the most important product types
- “Single Press Out” enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
- Guaranteed storage time of 10 years
| VARTA Type | 4703 |
| Reference IEC | LR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 11.5 g |
| Electrochemical System | Primary Alkaline Manganese (ZN/MNO2) |
| Voltage | 1.5 V |
VARTA LONGLIFE MAX POWER AA

VARTA LONGLIFE MAX POWER AA
- Precise energy for high-tech devices, e.g. game controllers, digital cameras, blood pressure monitor etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- “Made in Germany” as the proof of origin on the blister front of the most important product types
- “Single Press Out” enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
- Guaranteed storage time of 10 years
| VARTA Type | 4706 |
| Reference IEC | LR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 23.8 g |
| Electrochemical System | Primary Alkaline Manganese (ZN/MNO2) |
| Voltage | 1.5 V |
VARTA LONGLIFE MAX POWER C

VARTA LONGLIFE MAX POWER C
- Precise energy for high-tech devices, e.g. flashlights, music devices etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- “Made in Germany” as the proof of origin on the blister front of the most important product types
- “Single Press Out” enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
- Guaranteed storage time of 10 years
| VARTA Type | 4714 |
| Reference IEC | LR14 |
| Battery Size | C |
| Diameter | 26.2 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Weight | 65.8 g |
| Electrochemical System | Primary Alkaline Manganese (ZN/MNO2) |
| Voltage | 1.5 V |
VARTA LONGLIFE MAX POWER D

VARTA LONGLIFE MAX POWER D
- Precise energy for high-tech devices, e.g. flashlights, music devices etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- “Made in Germany” as the proof of origin on the blister front of the most important product types
- “Single Press Out” enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
- Guaranteed storage time of 10 years
| VARTA Type | 4720 |
| Reference IEC | LR20 |
| Battery Size | D |
| Diameter | 34.2 mm |
| Height | 61.5 mm |
| Weight | 136.9 g |
| Electrochemical System | Primary Alkaline Manganese (ZN/MNO2) |
| Voltage | 1.5 V |
VARTA LONGLIFE MAX POWER 9V

VARTA LONGLIFE MAX POWER 9V
- Precise energy for high-tech devices, e.g. microphones, smoke detectors etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- “Single Press Out” enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
| VARTA Type | 4722 |
| Reference IEC | 6LP3146/6LR61 |
| Battery Size | 9V |
| Height | 48.5 mm |
| Weight | 46.0 g |
| Electrochemical System | Primary Alkaline Manganese (ZN/MNO2) |
| Voltage | 9 V |




