VARTA RECHARGE ACCU PHONE AAA 550 MAH

VARTA RECHARGE ACCU PHONE AAA 550 MAH
- Premium quality for the growing AAA- sized cordless phone market
- Optimized capacity for cordless phones which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- Precise energy and durable power supply
| VARTA Type | 58397 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 10.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 550 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
RECHARGE ACCU PHONE AAA 800 MAH

RECHARGE ACCU PHONE AAA 800 MAH
- Premium quality for the growing analog and digital cordless phone market
- Optimized capacity for cordless phones which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- Precise energy and durable power supply
| VARTA Type | 58398 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 12.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 800 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
RECHARGE ACCU PHONE AA 1600 MAH

RECHARGE ACCU PHONE AA 1600 MAH
- Premium quality for the growing analog and digital cordless phone market
- Optimized capacity for cordless phones which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- Precise energy and durable power supply
| VARTA Type | 58399 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 25.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 1600 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
RECHARGE ACCU SOLAR AAA 550 MAH

RECHARGE ACCU SOLAR AAA 550 MAH
- The reliable VARTA Solar Accus energy supply ensures the right lighting – anytime you want
- Especially developed for AAA- sized solar garden lights
- Optimized capacity for low current garden lights which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- Long lasting, environmental friendly energy
| VARTA Type | 56733 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 10.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 550 mAh |
| Voltage |
1.2 V |
RECHARGE ACCU SOLAR AA 800 MAH

RECHARGE ACCU SOLAR AA 800 MAH
- The reliable VARTA Solar Accus energy supply ensures the right lighting – anytime you want
- Especially developed for solar garden lights
- Optimized capacity for low current garden lights which need high frequency recharging cycles (almost daily)
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- Long lasting, environmental friendly energy
| VARTA Type | 56736 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 19.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 800 mAh |
| Voltage | 1.2 V |




