VARTA RECHARGE POWER AAA 550 MAH

VARTA RECHARGE POWER AAA 550 MAH
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AAA with 550 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56743 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 10.2 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 550 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE POWER AAA 800 MAH

VARTA RECHARGE POWER AAA 800 MAH
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AAA with 800 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56703 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 12.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 800 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE POWER AAA 1000 MAH

VARTA RECHARGE POWER AAA 1000 MAH
- he unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AAA with 1000 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 65% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 5703 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 14.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE POWER AA 1350 MAH

VARTA RECHARGE POWER AA 1350 MAH
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AA with 1350 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56746 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 22.2 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 1350 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE POWER AA 2100 MAH

VARTA RECHARGE POWER AA 2100 MAH
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AA with 2100 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56706 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 29.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 2100 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE POWER AA 2600 MAH

VARTA RECHARGE POWER AA 2600 MAH
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest “Ready To Use” capacity for AA with 2600 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 65% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 5716 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 30.0 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 2600 mAh |
| Voltage | 1.2 V |





