INDESTRUCTIBLE F10 PRO

INDESTRUCTIBLE F10 PRO
- Extremely robust (9 m drop test) flashlight with a shock-absorbing rubberized head and end cap
- Anodized type II aluminium body
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust proof (IP67)
- Bright high performance LED
- 2 light levels: high and low
| Beam range: up to 183 m | |
| Runtime: up to 40 h | |
| Total light output: up to 300 lumens | |
|
Light source: 6 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18710 |
| Weight with Batteries | 165 g |
| Length | 138 mm |
| Head Diameter | 43,50 mm |
INDESTRUCTIBLE F20 PRO

INDESTRUCTIBLE F20 PRO
- Extremely robust (9 m drop test) flashlight with a shock-absorbing rubberized head and end cap
- Anodized type II aluminium body
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust proof (IP67)
- Bright high performance LED
- 2 light levels: high and low
| Beam range: up to 140 m | |
| Runtime: up to 55 h | |
| Total light output: up to 350 lumens | |
|
Light source: 6 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18711 |
| Weight with Batteries | 205 g |
| Length | 167 mm |
| Head Diameter | 42,00 mm |
INDESTRUCTIBLE F30 PRO

INDESTRUCTIBLE F30 PRO
- Extremely robust (9 m drop test) flashlight with a shock-absorbing rubberized head and end cap
- Anodized type II aluminium body
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust proof (IP67)
- Bright high performance LED
- 2 light levels: high and low
| Beam range: up to 279 m | |
| Runtime: up to 75 h | |
| Total light output: up to 650 lumens | |
|
Light source: 6 Watt LED |
VARTA Battery Type

| VARTA Type | 18714 |
| Weight with Batteries | 507 g |
| Length | 228 mm |
| Head Diameter | 54,50 mm |
INDESTRUCTIBLE L30 PRO

INDESTRUCTIBLE L30 PRO
- Extremely robust (4 m drop test) lantern with shock-absorbing rubberized elements
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust proof (IP67)
- COB LED technology
- 4 light levels: high, medium, low, night light
- Night light mode to be activated by double click
- 360° light distribution
- Removable head and a hook integrated into the base allow for hanging up the lantern
- Extra-wide and convenient handle on the top
- MANUAL
| Beam range: up to 20 m | |
| Runtime: up to 360 h | |
| Total light output: up to 450 lumens | |
| Light source: COB LED technology |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18761 |
| Weight with Batteries | 756,1 g |
| Head Diameter | 98,30 mm |
INDESTRUCTIBLE BL20 PRO

INDESTRUCTIBLE BL20 PRO
- Extremely robust (4 m drop test) beam lantern with shock-absorbing rubberized elements
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust protected (IP54)
- Bright high performance LED
- 2 light levels: high and low
| Beam range: up to 400 m | |
| Runtime: up to 85 h | |
| Total light output: up to 400 lumens | |
| Light source: 6 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18751 |
| Length | 150 mm |
| Head Diameter | 84,00 mm |
INDESTRUCTIBLE H20 PRO

INDESTRUCTIBLE H20 PRO
- Extremely robust (3 m drop test) headlight with shock-absorbing rubberized elements
- Impact resistant lens and reflector
- Impact resistant rating IK08 (IEC 62262)
- Water and dust proof (IP67)
- Bright high performance LED
- 2 light levels: high and low
- Swiveling head for ideal illumination of the surroundings
- Adjustable washable head strap with middle strap
Beam range: up to 100 m
Runtime: up to 23 h
Total light output: up to 350 lumens
Light source: 4 Watt LED
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 17732 |
| Length | 47 mm |
INDESTRUCTIBLE BL20

INDESTRUCTIBLE BL20
- Extremely robust (4m drop test) and water resistant (IPX4) beam lantern with shock-absorbing rubberized head
- 3 Watt high performance LED with special lens and two light modes: 150 lumens and 50 lumens (energy-saving mode)
- Specially shaped reflector provides an extra long light beam
- Designed for maximum durability
| Beam range: up to 350 m | |
| Runtime: up to 78 h | |
| Total light output: up to 150 lumens | |
|
Light source: 3 Watt LED |
VARTA Battery Type

| VARTA Type | 18750 |
| Weight with Batteries | 803 g |
| Length | 147 mm |
| Head Diameter | 84,00 mm |
INDESTRUCTIBLE F20

INDESTRUCTIBLE F20
- Extremely robust (9m drop test) and water resistant (IPX4) flashlight with shock-absorbing rubberized head and end cap
- Cree 1 Watt high performance LED with special lens optics and two light modes: 170 lumens and 20 lumens (energy-saving mode)
- Made from premium-quality, specially hardened aircraft-standard aluminium for maximum durability
| Beam range: up to 122 m | |
| Runtime: up to 45 h | |
| Total light output: up to 170 lumens | |
|
Light source: 1 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18701 |
| Weight with Batteries | 193 g |
| Length | 163,5 mm |
| Head Diameter | 38,00 mm |
INDESTRUCTIBLE KEY CHAIN LIGHT

INDESTRUCTIBLE KEY CHAIN LIGHT
- White 5mm LED provides an improved light beam
- Highly robust (9m drop test) and water resistant (IPX4)
- Rubber head and end cap for maximum durability
-
Incl. key ring
| Beam range: up to 10 m | |
| Runtime: up to 3.5 h | |
| Total light output: up to 12 lumens | |
|
Light source: 5mm LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 16701 |
| Weight with Batteries | 30,3 g |
| Length | 83 mm |
| Head Diameter | 23,00 mm |
INDESTRUCTIBLE H10

INDESTRUCTIBLE H10
- Extremely robust (9m drop test), water resistant (IPX4) head light with shock-absorbing rubberized casing
- 5x very bright 5mm LEDs with two light modes: 55 lumens and 21 lumens (energy-saving mode)
- Compact and lightweight
- Swiveling head for optimum illumination of the surroundings
- Designed for maximum durability
| Beam range: up to 30 m | |
| Runtime: up to 38 h | |
| Total light output: up to 55 lumens | |
|
Light source: 5x 5mm LED |
VARTA Battery Type

| VARTA Type | 17730 |
| Weight with Batteries | 99 g |
| Length | 40 mm |
INDESTRUCTIBLE H20

INDESTRUCTIBLE H20
- Extremely robust (9m drop test), water resistant (IPX4) head light with shock-absorbing rubberized casing
- Cree 1 Watt high performance LED with two light modes: 120 lumens and 30 lumens (energy-saving mode)
- Compact and lightweight
- Swiveling head for optimum illumination of the surroundings
- Designed for maximum durability
| Beam range: up to 121 m | |
| Runtime: up to 22 h | |
| Total light output: up to 120 lumens | |
| Light source: 1 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 17731 |
| Weight with Batteries | 98 g |
| Length | 40 mm |

