HIGH OPTICS F40

HIGH OPTICS F40
- Highly sophisticated premium flashlight with ultra-bright Cree 5 Watt high performance LED
- Slidable head with precision focus system (spot-to-flood)
- MCU-controlled on/off button with infinitely variable dimming function
- Specially hardened aircraft-standard aluminium casing with type III anodizing for increased wear and corrosion resistance
- Water resistant (IPX4) and shock resistant
- Strobe mode for emergencies and defense purposes
- Low battery indicator
- MANUAL
Beam range: up to 270 m
Runtime: up to 115 h
Total light output: up to 440 lumens
Light source: 5 Watt LED
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18813 |
| Weight with Batteries | 908 g |
| Length | 325 mm |
| Head Diameter | 54,00 mm |
HIGH OPTICS F30

HIGH OPTICS F30
- Highly sophisticated premium flashlight with 4 Watt high performance LED
- Slidable head with precision focus system (spot-to-flood)
- MCU-controlled on/off button with infinitely variable dimming function
- Specially hardened aircraft-standard aluminium casing with type III anodizing for increased wear and corrosion resistance
- Water resistant (IPX4) and shock resistant
- Strobe mode for emergencies and defense purposes
- Low battery indicator
- Lanyard for optimum comfort during use
- MANUAL
| Beam range: up to 220 m | |
| Runtime: up to 110 h | |
| Total light output: up to 300 lumens | |
| Light source: 4 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18812 |
| Weight with Batteries | 457 g |
| Length | 259 mm |
| Head Diameter | 43,00 mm |
HIGH OPTICS F20
HIGH OPTICS F20
- Highly sophisticated premium flashlight with 3 Watt high performance LED
- Slidable head with precision focus system (spot-to-flood)
- MCU-controlled on/off button with infinitely variable dimming function
- Specially hardened aircraft-standard aluminium casing with type III anodizing for increased wear and corrosion resistance
- Water resistant (IPX4) and shock resistant
- Strobe mode for emergencies and defense purposes
- Low battery indicator
- Lanyard for optimum comfort during use
- MANUAL
| Beam range: up to 111 m | |
| Runtime: up to 45 h | |
| Total light output: up to 180 lumens | |
|
Light source: 3 Watt LED |
|
VARTA Battery Type
|

| VARTA Type | 18811 |
| Weight with Batteries | 158 g |
| Length | 180 mm |
| Head Diameter | 32,00 mm |
HIGH OPTICS F10

HIGH OPTICS F10
- Highly sophisticated premium flashlight with 3 Watt high performance LED
- Slidable head with precision focus system (spot-to-flood)
- MCU-controlled on/off button with infinitely variable dimming function
- Specially hardened aircraft-standard aluminium casing with type III anodizing for increased wear and corrosion resistance
- Water resistant (IPX4) and shock resistant
- Strobe mode for emergencies and defense purposes
- Low battery indicator
- Lanyard for optimum comfort during use
- MANUAL
| Beam range: up to 141 m | |
| Runtime: up to 26 h | |
| Total light output: up to 200 lumens | |
|
Light source: 3 Watt LED |
VARTA Battery Type

| VARTA Type | 18810 |
| Weight with Batteries | 156 g |
| Length | 144 mm |
| Head Diameter | 37,00 mm |



