VARTA RECHARGE ACCU RECYCLED AAA 800 MAH

VARTA RECHARGE ACCU RECYCLED AAA 800 MAH
- 11% recycled material included
- Ready To Use Technology
- Low self-discharge: 70% remaining capacity after 12 months*
- Pre-charged for immediate usage
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 70% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56813 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 12.1 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 800 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU RECYCLED AA 2100 MAH
VARTA RECHARGE ACCU RECYCLED AA 2100 MAH
- 11% recycled material included
- Ready To Use Technology
- Low self-discharge: 70% remaining capacity after 12 months*
- Pre-charged for immediate usage
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 70% charge after 12 months*
- Compatible with all chargers and devices
*Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56816 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 27.7 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 2100 mAh |
| Voltage | 1.2 V |

