VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AAA 550 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AAA 550 MAH
- Up to 3500 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 60% charge after 5 years**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56663 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 12.2 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 550 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 1000 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 1000 MAH
- Up to 3500 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 60% charge after 5 years**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56666 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 23.1 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AAA 750 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AAA 750 MAH
- Up to 2100 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 60% charge after 5 years**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56673 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 12.6 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 750 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 1900 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 1900 MAH
- Up to 2100 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 60% charge after 5 years**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56676 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 28.1 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 1900 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AAA 950 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLES AAA 950 MAH
- Up to 500 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56683 |
| Reference IEC | HR03 |
| Battery Size | AAA |
| Diameter | 10.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 13.3 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 950 mAh |
| Voltage | 1.2 V |
VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 2500 MAH

VARTA RECHARGE ACCU ENDLESS AA 2500 MAH
- Up to 500 charges per battery*
- With “Ready To Use” technology for immediate usage
- Very low self-discharge
- Rechargeable without memory effect
- Ideal for all standard devices
* Based on IEC 61951-2 (7.5.1.3) Ed.3. Performance may vary according to use.
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months**
- Compatible with all chargers and devices
**Based on internal VARTA testing
| VARTA Type | 56686 |
| Reference IEC | HR6 |
| Battery Size | AA |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 30.3 g |
| Electrochemical System | Nickel-metal Hydride (NI/MH) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Voltage | 1.2 V |






